Haber

“5. Yörük Çalıştayı” Antalya’da yapıldı

Antalya’da bu yıl 5’incisi düzenlenen “Yörük Çalıştayı”, Yörük dernekleri üyelerini bir araya getirdi.

Muratpaşa Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştay yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Çalıştayda, 2000 yılında hayatını kaybeden Türk Halk Müziği sanatçısı Özay Güldüm ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi ilan edilen çam düdük yapımcısı ve icracısı Hayri Dev adına bir oturum gerçekleştirildi. UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Korunması Sözleşmesi kapsamında ve 2018 yılında vefat etmiştir.

Başkanlığını Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Fatih Uslu’nun seansına, cura ustası Necati Arslan’ın yanı sıra hayvanlarını otlatırken söylediği türkülerle sosyal medyada dikkatleri üzerine çeken Sivaslı çoban Tarık Kara da katıldı.

Kara, türkülerini yörükler için seslendirdi.

“Gabardıç” şarkısını seslendiren Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da dağların kokusunu temsil eden, kültürü dünyayla, insanlarla, ovalarla, dağlarla ve toplumla buluşturan insanın değerini bilmek gerektiğini söyledi.

Farklı illerden 269 Yörük dernek, federasyon, konfederasyon ve vakfı bir araya getiren çalıştay, “Erik Dalı” türküsünün gerçek sahibi olduğu belirtilen Kadir Türen için düzenlenen “Ustaya Saygı” gecesi ile sona erdi. .

haber-tavsanli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu