Haber

Flynas uçağında motor arızası: İki kez geri

Cidde uçuşu yapmak üzere dün gece Trabzon Havalimanı’ndan havalanan, motorundaki arıza nedeniyle Giresun semalarından dönerek acil iniş yapan ve 130 yolcusu tahliye edilen Flynas, yolcularının bir kısmını da alarak tekrar havalandı. sınavlardan sonra. Kalkıştan kısa bir süre sonra motordaki arızayı tekrarlayan uçak 2. kez geri döndü. Tekrar güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından sorunsuz bir şekilde havalimanına tekerlek takan uçaktaki yolcular tekrar tahliye edildi. Park pozisyonuna alınan ve motorunda kuş olduğu değerlendirilen uçakla ilgili kapsamlı inceleme başlatıldı.

Suudi Arabistan’ın Cidde kentine uçuş yapmak üzere dün saat 22.15’te Trabzon Havalimanı’ndan havalanan Flynas’ın HZ-NS58 tescilli Airbus A320 tipi yolcu uçağı, kalkıştan kısa süre sonra tek motorda meydana geldi. Bunun üzerine Giresun semalarından dönmek zorunda kalan uçağın kaptan pilotu, Trabzon Havalimanı’na acil iniş izni istedi. Apronda alınan geniş güvenlik önlemlerinin ardından uçak sorunsuz bir şekilde Trabzon Havalimanı’na indi. Uçaktan 130 yolcu ve 8 mürettebat tahliye edilirken, birden fazla Körfez ülkesinden kente gelen ve dehşet anları yaşayan turistler otellere yerleştirildi. Apronda bekletilen uçakla ilgili teknik ekip tarafından inceleme başlatıldı.

O ANLAR KAMERADA

Uçakta meydana gelen alevin boyutu çevredeki binalarda yaşayan vatandaşlar tarafından telefon kamerasıyla görüntülendi. O anları görüntülerde uzayan alev sesiyle kaydeden bir kişi, ‘Allah’ım yardım et; Acilen düşmesi gerekiyor. ‘Onlar için dua edelim’ dediği anlar oldu.

İNİŞTE YENİDEN HAVALANDIRIN, GERİ DÖNÜN

Teknik ekiplerin gece saatlerinde uçakta yaptığı incelemeler sonucunda yeniden kalkışa engel bir durum bulunmadığına karar verildi. Bunun üzerine uçuştan vazgeçen birkaç yolcu dışında diğer yolcular yeniden uçağa bindirildi. Uçak saat 02.02’de Cidde uçuşu için tekrar havalandı. Yaklaşık 30 dakika sonra havada söz konusu arızanın bire bir yaşandığını fark eden pilot, Trabzon Havalimanı’na tekrar acil iniş izni istedi. Güvenlik önlemlerinin tekrar alınmasının ardından Beşikdüzü semalarından dönen uçak, sorunsuz bir şekilde havalimanına döndü. Yolcuları ve mürettebatı tahliye edilen uçak, apronda park halinde kaldı. İlk kalkıştan kısa süre sonra motorunda kuş olduğu değerlendirilen uçakla ilgili yeniden kapsamlı inceleme başlatıldı. Yolcuların başka bir uçakla Cidde’ye gönderileceği belirtildi.

ALEV Uzaması

Uçakta çalıştırılan motor çalıştırılmadığında yakıt birikmesi meydana gelir. Motoru çalıştırmak için daha sonra yapılan ateşlemeler de biriken yakıtın tutuşmasına ve alev almasına neden olur.

camlihemsin-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu