Ekonomi

Kamuda zam görüşmeleri başladı

2024-2025 döneminde memur ve emeklilerin mali ve sosyal haklarını belirleyecek olan 7. Dönem Kamu Toplu İş Sözleşmesi’nin ilk toplantısı başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan toplu sözleşme görüşmelerinin açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugün 6 milyon kamu çalışanı ve emeklisinin 2024-2025 yıllarını kapsayacak şekilde maaşları için 7 dönemlik toplu sözleşme görüşmelerini başlatıyorum.

2002 yılında 2,5 milyon olan kamu çalışan sayımız bugün 5 milyonu aştı.

Bütçeden kamu çalışanlarına ayrılan payı da artırdık. Bu pay 2002’de yüzde 18 iken bugün yüzde 27’yi geçti. Görüşmeleri, tarafları optimum düzeyde tatmin edecek bir biçimde sonuçlandırmayı planlıyoruz. 3600 ek göstergeden tüm memurların yararlanacağı yeni bir yasal düzenleme planlanıyor.”

Önce hizmet dalları ele alınacaktır.

Memur-Sen, Ağustos ayı boyunca devam edecek müzakerelerde memur ve emekli memurları yetkili konfederasyon olarak temsil edecek.

Görüşmeler kapsamında öncelikle hizmet kollarının talepleri görüşülecek. Burada tarafların anlaşmasının ardından genel olarak memurlar ve emekli memurlara ilişkin talepler görüşülecek.

Memur-Sen çeyreklik zam istedi

Geçtiğimiz hafta 7’nci Transfer Kamu Toplu İş Sözleşmesi taleplerini açıklayan Memur-Sen, üçer aylık transferlerin prestijiyle 2024 için ilk çeyrekte yüzde 35, ikinci çeyrekte yüzde 10, üçüncü çeyrekte yüzde 15, dördüncü çeyrekte yüzde 2025 yılı için altı aylık devir prestijiyle refah payı dahil ilk altı ayda yüzde 25, ikinci altı ayda yüzde 15 zam talep etti.

(sürecek)

haberfeke.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu