Haber

MİT, PKK/YPG’nin sözde Hol devleti genel müdürünü etkisiz hale getirdi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK/YPG’nin Hol ili genel müdürü Haydar Demirel’i Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği operasyonla etkisiz hale getirdi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, “Bager Türk” kod adlı Haydar Demirel’in, Hol vilayetinin genel müdürü olarak Suriye’nin kuzeyindeki Tel Hamis’te bulunduğu belirlendi.

Sözde Haseke vilayetinin genel müdürü olarak görev yaptığı 2020 yılından bu yana MİT’i takip eden Demirel, PKK/YPG’lilere eğitim verirken etkisiz hale getirildi.

Üs bölgelerine yapılan saldırılardan sorumlu

Hatay Amanoslar’da 1997-2000 yılları arasında yaşanan terör faaliyetleri döneminde Hassa İlçe Jandarma Komutanlığı ve Dörtyol İlçe Jandarma Komutanlığına yönelik eylemlerde bulunduğu belirlenen Demirel’in, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde iki ayrı terör eyleminde yer aldığı belirlendi. 8-9 Mart 2010 tarihlerinde Şemdinli, Derecik, Olcaytepe üs alanı civarında 2 askerin şehit olması ve 3 askerin yaralanmasıyla sonuçlanan mayın eyleminin faili olan Demirel, sorumlulardan da sorumlu. 5 Temmuz 2010’de Hakkari Şemdinli Beyyurdu Jandarma Karakol Komutanlığı’nın üs bölgesine düzenlenen saldırıda teröristlerin olduğu tespit edildi.

Örgüte 1993 yılında katıldığı kaydedilen, 1993-1994 yılları arasında PKK lideri Abdullah Öcalan’dan eğitim alan ve ardından çeşitli terör eylemlerine katılan Demirel, 2000 yılında ilahiyat sorumlusu olarak Kandil’de faaliyetlerini yürüttü ve 2013’te Irak’ın kuzeyindeki Zap’a, 2014’te Suriye’ye gittiği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu