Ekonomi

Batman’da hasar gören ham petrol boru hattının yenilenmesi tamamlandı

Boru Hatları ve Petrol Taşımacılık AŞ (BOTAŞ), Batman’da ham petrol boru hattında meydana gelen hasarın ardından dökülen ham petrolün yayılmasının durdurulduğunu ve hasarlı borunun değiştirilerek boru hattının petrol sevkiyatına hazır hale getirildiğini bildirdi.

BOTAŞ’tan yapılan açıklamada, 22 Mart’ta meydana gelen hasara BOTAŞ Acil Müdahale Ekipleri ve Batman Valiliği teknik ekiplerince acil müdahale edildiği belirtildi.

Batman Valiliği, DSİ ve AFAD iş birliği ile Acil Müdahale Merkezi ile uyumlu bir şekilde yürütülen çalışmalar sonucunda Batman Çayı üzerinde 5 ayrı noktada bariyerler kurularak, sızan ham petrol kontrollü alana yönlendirilerek kontrol altına alındı. yayılmasının durdurulduğu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Petrol sıyırıcılar ile toplanan petrol, tankerlerle bertaraf edilmek üzere bertaraf alanlarına taşındı. Petrol döküntüsü durdurulduktan sonra baraj, sulama kanalları ve içme suyu altyapıları başta olmak üzere tüm çevresel önlemler alındı ​​ve boru bordürünün onarım çalışmaları yapıldı. 26 Mart 2023 tarihinde başlamıştır. Boru hattı, aktarma işlemi tamamlanarak petrol sevkiyatına hazır hale getirilmiştir. Boru hattı üzerindeki teknik inceleme ve değerlendirmelerin tamamlanmasının ardından faaliyete geçilecektir. Petrol sızıntısına 87 acil müdahale çalışanı, 12 skimmer, 9 zodyak botu, 1 deniz tasfiye botu, 4 iş makinesi ve çok sayıda acil müdahale ekipmanı kullanıldı.”

Açıklamada, bölgede havadan ve karadan yapılan denetim ve ölçümler doğrultusunda yürütülen çevre temizlik çalışmalarında son aşamaya gelindiği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu